• Han Herreds Hestesportsklub
  • Han Herreds Hestesportsklub
  • Han Herreds Hestesportsklub

Log indEfter ridelejr 2011 Udskriv

Årets store ridelejr igen afholdt i Han Herreds Hestesportsklub

I uge 26 afholdte Han Herreds Hestesportsklub for 21. gang i træk den årlige ridelejr, som endnu engang blev en stor succes. Lejren bestod ligesom de sidste 4 år af to lejre, en som varede fra lørdag til torsdag for de lidt mere rutinerede børn og unge samt en for de mindste, som var på lejr fra onsdag morgen til torsdag aften. Der var knap 60 børn på ”den store lejr” og 5 på ”den lille”, så der var godt fyldt op i telte, campingvogne og trailere rundt om på ridecenteret. Der var 21 af deltagerne, der havde egne heste med, så der var run på hele ugen.
  Indtryk fra ridelejr 2011. CD med omkring 1000 billeder fra lejren kan købes for 25 kr. Henvendelse til Trine - evt. til by night d. 5. august hvor vi skal have heste med ind..
 
Ridelejren var i anledningen af 20 års jubilæet udvidet med en dag, som gik til en bustur til Vilhelmsborg ved Aarhus, hvor alle var nede og overvære Landsfinalerne i breddeaktiviteter. Dette var et stort hit og gav endnu mere blod på tanden til at få sat mere system i de forskellige breddeaktiviteter, så vi måske kan være heldige at kvalificere et hold til finalerne næste år. I løbet af ridelejren blev der også trænet i forskellige discipliner af breddeaktiviteterne, idet alle var igennem en omgang ponygames og besindighedstests, hvor hestene blandt andet skulle trænes, således rytterne kunne ende ud med at sidde med en opslået paraply på hesten. Det var dog ikke alle heste, der ville affinde sig med den slags kunster, og med dem tog det mere tid at få dem trænet op til det. Desuden fik en del af rytterne trænet noget kvadrilleridning, som var en af de mere populære konkurrencer på Vilhelmsborg. Alle ryttere deltog også i dressurundervisning samt springundervisning ligesom der var en flok af de mest rutinerede ryttere der red en tur mod fjorden.
Da et af klubbens medlemmer er ved at uddanne sig til beslagsmed havde han i år også lavet en undervisningslektion i hovens opbygning og pleje – for hvis ingen hov, ingen hest. Dette var et godt tiltag. I år, i lighed med foregående år, var der også indlagt en fast badedag, som foregik i badeland til stor morskab for både store og små. Torsdag sluttede af med springkonkurrencer for alle i selvvalgte højder. Derefter var der gang i oprydningen, nedpakning af udstyr, heste og telte ligesom alle gav en hånd med til klargøringen til afslutningsfesten om aftenen. Sommerfesten er nu blevet afholdt 3 år i træk, og det tegner til at være en rigtig god tradition. I år deltog ca. 250 af klubbens medlemmer, familie og venner i arrangementet, som blev indledt med opvisninger af forskellig slags og en familiedyst, hvor en forælder sammen med et barn skulle gennemføre en springbane (på egne ben) på tid. Et sjovt tiltag som havde hele 20 deltagende hold. På grund af det lidt ustabile vejr var der dækket op i ridehallen til de mange deltagere, og vi havde en fabelagtig aften sammen. Overskuddet fra arrangementet går til ungdomsarbejdet i klubben, og vi takker de mange lokale hoteller og restauranter for deres velvillighed, uden dem ville aftenen ikke have været det samme. Der kan ses mere om ridelejren på klubbens hjemmeside: www.hh-hestesportsklub.dk. Ridning starter op igen torsdag i uge 32, og der afholdes åbent hus mandag i uge 32.

 

Desuden vil vi gerne takke alle sponsorer både under lejren og til sommerfesten - med jeres hjælp kan vi holde priserne lave både på ridelejren samt på den daglige rideundervisning så ridning kan være for alle! Se liste med sponsorer her på siden ;o)

Senest opdateret: Torsdag, 21. Juli 2011 21:28
 

Statistik

Indholdsvisningshits : 696266
RocketTheme Joomla Templates